אורך חיים נכון

פעילות גופנית – איך עושים זאת נכון

הרמות הגבוהות של הדיכאון הם בשל הצורך בפעילות פיסית, בעיות קשב וריכוז נובעות מחוסר פעילות פיסית. המודרניות גרמה לנו להפסיק להתאמץ. בעבר כל דבר דרש מאיתנו פעילות גופנית. במקום מדרגות יש מעלית, במקום כדורגל יש פלייסטיישן וכו'. המודרניות וחוסר הפעילות הפיסית גרמו לעלייה בכמות מחלות הנפש.

בביאק – עשה מחקר שבו לקחו 156 משתתפים עם דיכאון קליני עמוק. הם חולקו באופן אקראי ל-3 קבוצות. ראשונה: פעילות גופנית. שנייה-תרופה פסיכיאטרית (זולופט תרופה נגד דיכאון) והשלישית- פעילות גופנית ותרופה פסיכיאטרית. הפעילות הפיסית הייתה פעילות אירובית במשך 30 דקות 3 פעמים בשבוע. התרופה החלה לעבוד לאחר 10 ימים והפעילות הספורטיבית החלה להשפיע אחרי שלושה שבועות. עקבו אחריהם במשך 4 חודשים והתוצאות היו שבכל שלושת הקבוצות יותר מ-60% כבר לא היו עם דיכאון קליני. הגוף שלנו יודע לאחסן ולשחרר בדיוק את ה"סם" במינון הנכון. לאחר 10 חודשים: בקבוצה הראשונה 9% חזרו למצבם הקודם.

בקבוצה השנייה של אלו שלקחו תרופות 38% חזרו למצבם הקודם. הקבוצה השלישית- 31% חזרו למצבם הקודם (גם בשל ייחוס מוטעה של השיפור לתרופה ולא לפעילות הגופנית).

דיסטימניה- דיכאון קל יותר לאורך זמן. לא להתאמן זה כמו לקחת כדור בעד דיכאון. לא נולדנו בשביל לשבת, נולדנו לרוץ, לזוז ולנוע. לא להתאמן זה נגד הטבע, אנו משלמים מחיר כבד על כך.

 

הטבות נוספות:

פן פסיכולוגי: דימוי עצמי כללי וספציפי עולה- דימוי עצמי גם כמצב וגם כתכונה. ירידה ברמות של חרדה ולחץ. ישנם אנשים שפעילות ספורטיבית מסייעת לרפא הפרעות אישיותיות/ הפרעות קשב וריכוז/ פסיכוזות. פעילות ספורטיבית מסייעת לריכוז, משפרת תהליכים קוגנטיביים, זיכרון ותהליכי חשיבה ומשפר גם יצירתיות. יש פלסטיות של הנוירונים, הם משתנים יוצרים הקשרים חדשים כמו כן נוצרים גם נויונים חדשים, גם המוח גמיש ופעילות ספורטיבית מסייעת לפיתוח תהליכים אלו.

פן פזיולוגי: יש שליטה על המשקל. מסייע למנוע מחלות כרוניות שמושפעות מעודף משקל. יש היום הרבה רעלים באוכל והגוף שלנו לא מסוגל להתמודד איתם. עלינו לבצע פעילות פיסית בשביל לסייע לו. שיפור באורח ואורך החיים.

פן יחסי מין: יש קורלציה עם היכולת לחוות אורגזמה אצל נשים ועם פעילות ספורטיבית. גם אצל גברים, כאלו שמבצעים פעילות פיסית, גם חווים יותר וגם נהנים יותר.

 

חשוב להבין את חשיבות המנוחה כי קיימת מנת יתר של פעילות פיסית. מיקרו ומקרו של מנוחה.

מחקרים שנעשו בתחום (Dienstbier & Zilling) ממליצים על מינימום יום מנוחה בשבוע עד שלושה ימים. חשוב להקשיב לגוף וכמו כן להבין שהכמות משפיעה על האיכות.

 

התאוששות בספורט- דרק קלייטון היה אצן שהיה רחוק יחסית מהאצנים הטובים ביותר אך הוא התאמן יותר קשה מכל אצן אחר בעולם. הוא הגיע לביצועים גבוהים ושבר שיא עולמי למשך 12 שנים, אך עקב האימונים המפרכים הוא סבל מפציעות רבות שניטרלו אותו גם מאימונים וגם השפיעו על ביצועיו במרתונים.

 

אז למה לא כולם מתאמנים ואיך מתגברים על המחסומים?

  1. כאב וחוסר נוחותשיטת הפרד ומשול אנשים נוטים להתחיל פעילות גופנית בצורה דרסטית ונתקעת בראשנו הסכימה פעילות גופנית=כאב. אנחנו בצורה טבעית מנסים להימנע מכאב ולהגדיל הנאה. משמעות הפרד ומשול הוא להתחיל בצורה הדרגתית, לבצע פעילות גופנית עם מעט כאב ואז הסכימה בראשנו לא תיהיה כל כך קשה וכך נעלה את הפעילות. שימוש בהסחות דעת– טלוויזיה או מוסיקה תמיכה חברתית– ניתן לעשות פעילות גופנית עם אנשים, עוזר להתמיד.
  2. זמן– זמן הוא משאב חשוב ואנחנו לחוצים במרבית הזמן. אחד הפתרונות הוא שינוי נקודת מבט– פעילות גופנית זוהי השקעה שמשתלמת גם מבחינת איכות העבודה והיצרניות (הפרודוקטיביות) וגם מבחינת הספק. הכנסת ספורט כריטואל.
  3. תת מודע– אנשים לא מאמינים שבאמת מגיע להם להיות מאושרים. משהו בנו לא נותן לנו להיות מאושרים ואנו חוסמים באופן לא מודע את האפשרות הזו. לא מגיע לי. הפתרון הוא פשוט לעשות את זה- 5 דקות המראה.

פעילות גופנית היא הגיבור שלא מדברים עליו.

מהפכת הפעילות הגופנית- לאחר שהחלו לבצע פעילות גופנית בבתי הספר חלה ירידה ברמת השמנת היתר מ-30% ל-3%. חלה עלייה בביצועים הלימודיים ובציוני התלמידים. אלימות הופחתה ביותר מ67%, בעיות משמעת ירדו ביותר מ-70%. פעילות גופנית תורמת לאושר.

אנחנו בפייסבוק