בריאות הגוף

אפופטוזיס (אפופטוזה) וסרטן

אפופטוזיס

אפופטוזיס:

זוהי תכונה תורשתית של תאים שהזדקנו וכבר מילאו את תפקידם או תאים פגומים שנוצרו בגוף להשמיד את עצמם, מעין תהליך של התאבדות – זהו תהליך שבסיסו גנטי שנשמר לאורך האבולוציה וקיים בכל עולם החי.כאשר חלה האטה או עיכוב בתהליך הזה של מוות תאים, מתפתחים גידולים סרטניים.

מה מעורר מנגנון זה: הדבקה בנגיפים, תאים פגומים ועוד. הם מפעילים אנזימים שונים בתאי המטרה שגורמים לאפופטיס מוגבר. (תאים שאינם מתחלקים בתדירות גבוהה, קצב האפופטוזיס בהם מואט).אפופטוזיס

תאי סרטן מסרבים להתאבד. הם למעשה בני אלמוות. חייהם בגוף האדם, אם הם משגשגים, מסתיימים עם מות האדם (בניגוד לתאים בריאים שמתאבדים בסיום תפקידם). השגשוג הבלתי מבוקר של תאים אלו, ואובדן היכולת למות – הם המאפיינים העיקריים של תאי הסרטן.

נמצא שנזק גנטי מסוים שמתרחש בתא סרטני מונע את תהליך ההתאבדות ואז יש יכולת לגרורות להיווצר. בתאי סרטן רבים נפגע גן שאחראי ליצירת חלבון שנקרא 53P שאחראי על הגברת האופופטוזיס. יתכן שלכן התהליך נחלש. ידועים גם חלבונים אחרים שלא מאפשרים את הפעלת התהליך. גידולים שבתאים שלהם אין את התהליך האפופטי, לעתים גם טיפולי כימותרפיה והקרנות לא משפיעים עליהם.

אנחנו בפייסבוק