בריאות הגוף

צרבת

צרבת – הקדמה

אחת מבעיות העיכול הנפוצות והפחות נעימות היא צרבת. כולנו חווינו אותה, בעיקר אחרי ארוחות בעלות מרכיבי תזונה חומציים. אלה עלו לכיוון הוושט וגרמו לתחושת צריבה לא נעימה מתחת לעצם החזה. כולנו מכירים אותה בשם צרבת. אגב, בלעז מכונה הצרבת כ"שריפה בחזה".

הטיפול בצרבת הניתן על ידי רופאים יכלול בדרך כלל נוגדי חומצות קיבה למיניהם, אך לסבתות שלנו היו פטנטים אחרים להתמודד עם צרבת. בטרם נציג בפניכם מספר תרופות סבתא להתמודדות עם צרבת, הבה נבין כיצד היא נגרמת.

מהי צרבת ?

צרבת היא תחושת צריבה לא נעימה בוושט. מקורה הוא ברום הבטן והיא נמשכת לצוואר ולגרון. חומצת קיבה (חומצה הידרוכרולית) שמטרתה המקורית הוא לבצע עיכול מזון בקיבה, עולה מעלה לכיוון הוושט. זה קורה כתוצאה מפגם מסוים בסוגר – ריפלוקס וושטי. מה שמחריף את התופעה הם ארוחות המכילות מטוגנים, שומנים מן החי, מזון חומצי, או חריף, שתייה מוגזת ועוד. נשים בהריון סובלות מצרבת בחודשי ההיריון המתקדמים וזאת כתוצאה מלחץ שיוצר העובר על מערכת העיכול.

אנשים הסובלים מ צרבת באופן כרוני, ככל הנראה סובלים מכיב – אולקוס, או חיידק ההליקובקטר. כדי לוודא חש לגשת לבדיקה אצל רופא. הבדיקה הבסיסית היא בדיקת נשיפה לגילוי החיידק, ויש בדיקות מתקדמות יותר של מערכת העיכול במקרה הצורך.

צרבת: כיצד להימנע מהתופעה ?

ישנן תרופות סבתא נהדרות לטיפול בצרבת. עם זאת. חכם יודע להימנע מבעיות שפיקח יודע לצאת מהן. לכן, עדיף להימנע מלהגיע לבעיות במערכת העיכול, ובכללן צרבת. כיצד ? זה לא מסובך. יש לאכול מנות קטנות ולא ארוחות גדולות המכבידות על מערכת העיכול. יש להמעיט באכילת שומנים מן החי, מזון חריף, צבעי מאכל, חומרים משמרים, משקאות תוססים, קפה וכמובן עישון. הורידו מזונות חומציים לתקופה זו. הרבו בשתיים מים נקיים. אל תשכבו אחרי האוכל.

תרופות אלטרנטיביות לצרבת

כיום ישנם תכשירים רבים לטיפול בצרבת. רובם ככולם מבוססים על חומרים הסותרים את חומצות הקיבה. נכון, זה מקל על הכאב אך פותר רק את הסימפטום ולעיתים אף מחמיר את הבעיה לטווח הארות. מדוע ? כיון שאנו זקוקים לחומצות הקיבה כדי לבצע עיכול תקין, בעיקר של חלבונים. ברגע שאנו פוגעים בחומצות הקיבה, נותר מזון לא מעוכל בקיבה, נוצרת תסיסה, ומערכת העיכול נפגעת, הכיבים מחריפים וייתכנו בעיות קשות יותר.anger-18658_640

תרופות לטיפול בצרבת הן למשל סודה לשתייה – חומר בסיסי הידוע כמסייע ראשוני לפתרון צרבת. בטווח הארוך עלול להזיק לאיזון החומציות בקיבה.

חומץ תפוחים הוא אחת מתרופות הסבתא היעילות לטיפול בצרבת. מערבבים חצי כפית בחצי כוס מים ושותים. תרופה זו יעילה במצבים של תת חומציות בקיבה.

אם מדברים על תרופות סבתא לצרבת, אז כוס חלב או גביע קוטג' יהוו פתרון נוסף לעניין. אמצעים נוספים הם פפאיה, ירקות כתומים, בננות, ג'ינג'ר, חלב שקדים או שקדים טחונים. חליטת שוש קרח יעילה אף היא לצרבת.

About the author

eewerr2134ffef

אנחנו בפייסבוק