ילדים

הפרעות קשב וריכוז

מהן הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז היא אחת ההפרעות הקשות יותר להגדרה בתחום הפסיכיאטריה. ככלל, לא ברור לאיזה תחום היא שייכת, האם לפסיכיאטריה, לנוירולוגיה או לרפואה הקונבנציונלית.

שמה של הפרעת קשב וריכוז Attention Deficit And Hyperactivity Disorder – ADHD . למרות שבעברית מוכרת התופעה כהפרעה היפראקטיבית, מדובר בבעיה מורכבת יותר שמרכזה הקושי של אותם ילדים ובהמשך מתבגרים, הוא ביכולת להתרכז ולהתמקד.

בדרך כלל, נהוג לחלק את ה-ADHD לארבעה חלקים מרכזיים. החלק הראשון כולל את בעיות הקשב, הריכוז, הזיכרון וההישגים הנמוכים בלימודים. בחלק השני כלולות ההתנהגויות האימפולסיביות הפעלתניות חסרות השליטה. יש גם חלק שלישי, אלה הן הבעיות הנלוות כמו לקות קריאה, דיסלקציה, הפרעת התנגדות וסרבנות והפרעת התנהגות.

הפרעת קשב והתנהגות היפר אקטיבית מוגדרת כהפרעה שבה מופיעים תסמינים של אימפולסיביות שאינה תואמת את גילו של הילד, חוסר ריכוז ולעיתים גם פעלתנות גופנית מוגזמת. הפרעה זו קשורה לעיתים גם לליקויי למידה ולחוסר במיומנויות חברתיות. לא ניתן לאבחן ADHD בעזרת בדיקות מעבדה או בדיקות גופניות.

הגורמים להפרעות קשב וריכוז

עדיין אין הסכמה לגבי הגורם המדויק ל-ADHD, אבל שני דברים ידועים בוודאות: יש כאן תופעה תורשתית והיא נגרמת כתוצאה משוני קל באיזון העדין של המוח.

התוצאה הנצפית היא שינוי נוירולוגי מובהק, שאותו ניתן לראות בתחום המטבוליזם של חומרים שונים באזורים שונים של המוח. במיוחד מדובר על דופמין ונוראפינפרין.

מטפלי הגישה הטבעית, אלה שקרובים למה שמכנים תרופות סבתא להפרעת קשב וריכוז תולים בין את היתר את הסיבה להפרעה זו בטיב התזונה, סביבת הגדילה של הילד, הגירויים המתמידים (עולם הסייבר) המפריעים את שלוות הילד ועוד.

"מזונות מהירים" כמו נקניקיות, שניצלוני עוף מטוגנים ואינם שותים דבר מלבד משקאות מוגזים וממותקים המכילים כמות גדולה של סוכר.

גופו הצעיר של הילד פגיע במיוחד לכל אותם תוספים מזיקים המצויים במזונות אלה. אין זה מפתיע איפה שאצל ילדים כה רבים נוצרת תגובה רעלית. אצל חלק מהילדים מופיעה תגובה זו בדמות אלרגיות כמו נזלת או חרלת. אצל אחרים לעומת זאת זה יכול להתבטא בבעיות התנהגותיות קשות. לכן, לפני מטפלים בריטאלין, ואפילו לפני שמדברים על תרופות סבתא להפרעת קשב וריכוז, יש לעבור לתזונה בריאה המבוססת על מזונות מלאים מורכבים, ללא כמות מוגזמת של סוכרים, ותזונה הקרובה לטבע.

adhd

תרופות אלטרנטיביות להפרעות קשב וריכוז

ויטמין C. ילדים רבים הלוקים ב-ADHD סובלים מעודף של נחושת או עופרת בדמם. מזונות עשירים בוויטמין זה יסייעו לניקוי הרעלים הללו מהגוף. בעיקר בפירות הדר והכתומים.

חומצות שומן חיוניות. חומצות שומן מסוג אומגה 3 ואומגה 6 נחשבות לחיוניות לגוף, כיוון שהוא לא מסוגל לייצר אותן בעצמו ואנחנו חייבים לקבל אותן מהמזון. יש באגוזים, דגים, שמן דגים, אבוקדו, שמן פשתה ועוד.

צמחי מרפא. הצמחים המובילים להפרעת קשב וריכוז יהיו השכיסנדרה הסינית, הבקופה, הסקוטלריה, הוורבנה ועוד. יש להיוועץ עם הרבליסט לתיאום פורמולה אישית לילד.

פרחי באך. ישנם פרחי באך יחודיים לבעיית קשב וריכוז. ביניהם: Impatience, Wild Oat, cerato, clematis וכדומה. יש להיוועץ במטפל.

About the author

eewerr2134ffef

אנחנו בפייסבוק